Péče o vlasy

I když na naše vlasy působí hodně faktorů, často může jejich poškození či vypadávání způsobovat nesprávná péče. Existuje pár zaručených tipů, jak se o vlasy starat, abychom je zbytečně nezatěžovali.

Ze všeho nejdůležitější je mít na paměti, že každé vlasy jsou jiné, a proto vyžadují specifickou péči. Stejně jako u pleti, tak i u vlasů rozlišujeme několik typů, podle kterých si vybíráme pečující přípravky. S výběrem těch správných přípravků pro péči o vlasy vám zvládne poradit i váš kadeřník, který zároveň přesně doporučí postup ochrany přímo na míru vašim vlasům.

Mytí vlasů

Primárně bychom měli věnovat dostatek času mytí jako takovému. Příliš šamponu vlasům neprospívá, polodlouhým vlasům stačí množství kvalitního šamponu o velikosti většího vlašského ořechu. Podmínkou kvalitního umytí vlasů je samozřejmě důkladné opláchnutí – pokud tak neučiníme, vlasy se velmi brzy opět zmastí.

Voda, kterou vlasy myjeme, by neměla být ani horká, ani studená, ovšem doporučuje se na závěr opláchnout vlasy studenou vodou. Ta působí příznivě na pokožku hlavy, která se tím zpevní.

Vlasové přípravky

Rozhodně bychom se měli vyvarovat používání velkého množství vlasových přípravků. Všeho moc škodí, proto bychom měli co nejvíce omezit používání různých stylingových přípravků, kvůli kterým vlasy nemohou „dýchat“. To platí i o nejrůznějších vlasových maskách, které mají sice na vlasy pozitivní vliv, ale pouze v rozumném množství. V opačném případě vlasy akorát zbytečně zatěžují.

Vysoušení vlasů

Negativně na vlasy působí nešetrné vysušování ručníkem. Vlasy se lámou a ničí se jejich ochranná vrstva. Nejideálnějším způsobem sušení je vlasy do ručníku zabalit, tím se zbaví největší vlhkosti, a potom je nechat volně proschnout.

Fénování je také problematické, někdy ale nezbytné. Když tedy vlasy fénujeme, měli bychom začít chladnějším vzduchem. Mokré vlasy jsou mnohem citlivější než suché, horkým vzduchem se lámou a poškozují. Nejdříve bychom je tedy měli fénovat přes prsty ze vzdálenosti asi dvaceti centimetrů, teprve poté použít kulatý kartáč a horký vzduch na úplně dosušení.

Podobně jako fénování ohrožují vlasy i různé žehličky a kulmy, kde působí vysoká teplota přímo na vlasy. Abychom je ochránili, doporučuje se používat nejrůznější pečující přípravky, které vytvářejí na vlasech jemný film chránící před působením horka. Na dnešním trhu je jich k dostání široká škála, investice se v tomto případě opravdu vyplatí.

Česání

Česání vlasů logicky provádíme jemně, a ne za použití síly. Ideální jsou štětinové kartáče na vlasy, které nezpůsobují vytrhávání a nedráždí pokožku hlavy. Také česání vlasů neprovádíme příliš často.