Transplantace vlasů

Pokud doporučené postupy proti vypadávání vlasů neúčinkují, existuje jedno krajní řešení, které je ovšem opravdu účinné a může vyřešit vaše problémy trvale. Takovým řešením je transplantace vlasů. Nejčastěji se k ní přistupuje v případě androgenní alopecie u mužů, ale je možná i v jiných případech. Například v místech jizev a popálenin. Úspěch však není možné nikdy zcela zaručit, proto je dobré konzultovat transplantační zákrok se zkušeným odborníkem. Transplantace totiž nemusí být vhodná pro všechny (např. při kožních chorobách). Vyhnete se tak možným zbytečným komplikacím.

Transplantace vlasů u žen je také možná, avšak mohou zde být určité problémy. Především často není místo pro odběr kvalitních štěpů, jelikož ženám řídnou vlasy většinou plošně. Dále se mohou přidat problémy imunitní a hormonální. Transplantace vlasů u žen bývá rizikovější a je dobré se předem důkladně poradit.

Princip transplantace vlasů

Prováděnou metodou je tzv. transplantace vlastních vlasů. Pro vlasové transplantace se nikdy neužívá materiálu od cizích dárců. Hrozilo by totiž velké riziko komplikací. Především jejich nepřijetí vlasovou pokožkou. Někdy je možné voperovat implantáty vyrobené ze syntetických či pravých vlasů.

V případě běžné transplantace vlasů je nutné, aby se na některém místě hlavy vyskytoval dostatečný a kvalitní vlasový porost. V případě celoplošné plešatosti je problém transplantaci realizovat. Ze zvoleného místa se odeberou vlasy a aplikují na problematické oblasti. Výhodou je, že se pacient nemusí obávat, že vlasy začnou opět znovu padat, protože ty si uchovávají svoje původní vlastnosti (z odběrového místa). Padání ovšem může bohužel pokračovat za hranicí transplantační oblasti.

Jak taková transplantace vlasů vlastně probíhá? Jedná se o celkem náročný zákrok, který trvá několik hodin (2–4 h) – závisí ale samozřejmě na velikosti postižené oblasti. Měl by být v podstatě bezbolestný, jelikož se provádí pod lokálním umrtvením. Kliniky ho často spojují s krátkým pobytem pacienta (2–3 dny). Oblast, která má být využita jako zdroj kvalitních vlasových kořínků, se před operací ostříhá. Poté se odeberou štěpy (většinou z týlu hlavy). Právě v odběru štěpů se liší jednotlivé metody. Dříve se skalpelem vyříznul celý pruh kůže, avšak tento postup zanechával po zašití poměrně velkou jizvy. Dnes se štěpy odebírají již šetrnějším způsobem. Jsou miniaturních rozměrů a také pak přesně zapadají do vytvořených otvorů v místě aplikace (nejčastěji čelo – kouty, temeno). V místě odběru by po zhojení nemělo být téměř nic vidět. Tato moderní metoda transplantace vlasů je časově náročnější. Na výsledky operace si pacient musí asi půl roku počkat, než začne plnohodnotný růst nových vlasů.

Shrnutí

Logicky vyplývá, že tímto způsobem se nedá docílit přílišné hustoty vlasů. Pokud chceme dosáhnout dokonalých výsledků, tak je třeba zákrok opakovat. To může být velký problém. Transplantace vlasů je totiž zatím věc finančně velmi náročná. Cena se pohybuje kolem 30 000 – 100 000 Kč. Pojišťovna pacientovi přispívá pouze v případě, že se jedná o zákrok rekonstrukční, tedy pouze za okolnosti, že pacient utrpěl nějakou nehodu. Proto se transplantace bere většinou pouze jako krajní řešení. Jedinou výhodou ve finanční oblasti je skutečnost, že již není nutné dále utrácet za přípravky proti vypadávání vlasů. Ty však mohou být často dostatečnou pomůckou proti vypadávání vlasů. Z tohoto důvodu je dobré se nejdříve informovat o těchto způsobech léčby a až v případě neúspěchu se obrátit na specializovanou kliniku.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!