Vypadávání vlasů muži

Co se týče mužů, tak ty nejčastěji trápí hlavně dědičné dispozice k řídnutí vlasů a jejich důsledky v podobě lysinek (pleše a kouty). Mnoho mužů je s nimi již smířeno, avšak některé vypadávání vlasů stále trápí a způsobuje jim i psychickou újmu. Moderní doba nabízí mnohé možnosti řešení tohoto problému, které jsou poměrně šetrné a mohou přinést i nějaké hmatatelné výsledky.

Androgenní alopecie

Jak již bylo řečeno, vědci se shodují, že u mužské populace má největší vliv na vypadávání vlasů genetická dispozice. Valná většina mužů dědí vypadávání vlasů po svých rodičích a prarodičích. Není tedy těžké odhadnout, jak to to bude vypadat u nás. Záleží především na množství testosteronu, které je ještě ovlivněno věkem. Již ve věku 30 – 39 let řeší řídnutí vlasů více jak 50 % mužů. Vlasové problémy však mohou nastat již v raném mládí a s přibývajícím věkem se pak stupňují.

Podstata vypadávání vlasů je v tomto případě hormonální. Za všechno může tzv. DHT (dihydrotestos­teron), který v mužském těle vzniká přeměnou z testosteronu. Jeho nadměrný obsah v pokožce hlavy má za následek zkrácení růstové fáze vlasu a celkové oslabení vlasů i folikul. Druhotně pak dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů. Postupné řídnutí vlasů až jejich vymizení se označuje jako androgenní alopecie, neboli lidově „plešatost“.

Takovéto vypadávání vlasů je většinou nejčastějším důvodem, proč muži podstupují stále častěji transplantace vlasů. Vlasové přípravky mohou pomoci, ale je nutné je užívat nepřetržitě, jinak se opět problémy vrátí.

Další příčiny vypadávání vlasů u mužů

Druhým nejpodstatnějším faktorem ovlivňujícím růst mužských vlasů je stres. Bylo vědecky dokázáno, že stres působí přímo na pokožku hlavy, kde se kvůli tomu vytvoří mikropodráždění, které se nadále šíří k vlasové cibulce. Poté dochází k nadměrné tvorbě kolagenu, ten vlasový kořínek stlačuje. Snižuje se hydratace, vlas je oslaben a předčasně vypadává. Stres ale nemá negativní účinek v podobě vypadávání pouze u mužů, ale způsobuje ho ve velké míře i u žen.

Vypadávání vlasů u mužů také někdy způsobuje nadměrně suchá pokožka, kvůli které se tvoří lupy, jež narušují přirozené prostředí vlasových kořínků.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!