Vypadávání vlasů u žen

Ačkoliv jsou vypadáváním vlasů postiženi především muži, ani ženy se mnohdy takovému problému nevyhnou. Dokonce vypadávání vlasů řeší ženy pravděpodobně více než muži, neboť mají větší péči o svůj zevnějšek. Nedochází u nich však většinou k celkovému plešatění a problémy bývají často jen dočasného rázu. Takové přechodné vypadávání se dá v případě žen řešit zhušťováním a prodlužováním vlasů.

Vypadávání vlasů je i u žen samozřejmě ovlivněno věkem. Oproti mužům zde ale nalézáme jeden velký rozdíl. Nejvíce postiženy jsou ženy mezi 20. a 49. rokem. Po „padesátce“ se stav většinou opět zlepšuje. Souvisí to s tím, že ženský organismus zaznamenává odlišný vývoj, a to především hormonální. Hormonální změny a poruchy jsou obecně pro ženské vypadávání vlasů charakteristické a mohou je indikovat. Nejčastěji k vypadávání vlasů u žen dochází v pubertě, během těhotenství, při kojení nebo v menopauze.

Mezi příčiny vypadávání vlasů u žen patří především tyto:

Problémy se štítnou žlázou

Nejčastěji vypadávání vlasů u žen způsobují problémy s funkcí štítné žlázy. A to jak zvýšená, tak i snížená činnost této endokrinní žlázy. Kromě vypadávání vlasů způsobuje onemocnění štítné žlázy celkové zhoršení stavu našich vlasů. V případě této příčiny vypadávání vlasů je nutné vyšetření lékařem a léčba medikamenty,

Menopauza a vypadávání

Další příčinou vypadávání vlasů u žen mohou být například hormonální změny v období menopauzy. V této době v ženském těle poměrně výrazně klesá hladina estrogenu a na vlasové kořínky tak negativně působí mužský hormon testosteron. Ten právě v období přechodu převládá nad estrogenem a způsobuje vypadávání vlasů. Ženám se tak mohou tvořit tzv. kouty, řidčeji i lysinky na jiných místech. Tato případ vypadávání vlasů se dá označit jako androgenní alopecie u žen.

Vypadávání vlasů v těhotenství

U vypadávání vlasů v těhotenství opět hraje největší roli estrogen, jehož hladina se hlavně v prvních šesti měsících po porodu snaží snížit na původní hodnoty. Je to tedy podobné předchozímu případu. Vypadávání vlasů v těhotenství ale souvisí spíš s jakýmsi obnovováním původního stavu organismu. Vše se většinou vrátí samo do starých kolejí a vypadávání ustane. Pokud ale vypadávání vlasů po porodu neslábne, je lepší se poradit s lékařem.

Další příčiny vypadávání vlasů u žen

Často příčinou padání vlasů u žen také bývá nízká hladina železa. Ta velmi často může vést k poškození a vypadávání vlasů. Tento problém lze ale řešit pouze společně s lékařem, který může doporučit vhodný doplněk stravy na základě krevních testů. I u tak prospěšné látky, jako je železo, totiž musíme dávat pozor na množství – přemíra železa může v organismu způsobit velké obtíže. Může zapříčinit pálení žáhy, zvracení, nevolnost apod.

U žen je ještě dobré zmínit péči o vlasy. Ženy totiž velmi často vlasy nadměrně a zbytečně zatěžují. Barvení, česání, lakování nebo třeba žehlení vlasů se mohou stát příčinou k vypadávání vlasů u žen.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!